Субота, 18.11.2017, 04:40

Колекція фотографій

Спогади про батька
(Марта Яновська)

10 травня 1916 року в мальовничому місті нафтовиків Надвірній із живописними карпатськими пейзажами, із стрімкими гірськими ріками Бистриця і Стримба, народився мій батько - Яновський Ярослав Йосифович.

Батько Ярослава, Йосиф Яновський, працював на пошті, походив з міста Самбора.

Мати Ярослава - Софія, з родини Сіменовичів, разом з сестрою Стефанією вчилися в м. Станіславові в навчальному закладі лдя дівчат сестер „Sakraker”. Там вони вивчали французьку мову, грали на фортепіано, вчилися танцювати.

Ще у Ярослави була старша сестра Галина.

Сім’я Яновських жила в Надвірній разом з бабусею Галиною і дідусем Оствальдом. Коли дітям прийшла пора іти в школу, сім’я переїхала в Станіславів, (нині Івано-Франківськ). Вся сім’я була дуже музикальна. Батьки ходили співати в хор „Боян”, а вдома вчили дітей співати хором. Батько Йосиф мав бас, мати - сопрано, сестра Галя співала сопранові, Ярослав - альтові партії.

Сестра Галя вчилася в українській початковій школі ім. Шевченка (з І по ІV клас), Ярослав вчився при духовній семінарії, з І по ІV клас. Вивчали мови, математику, співи. Діти любили слухати казки бабусі Галі, а ще співати домашнім хором, коли приїжджали на канікули в Надвірну. В 1928 році померла мати Ярослава-Софія, йому тоді було 12 років. Він  вчився тоді в            2-гому класі гімназії. Довгі роки хлопець тужив за мамою.

На Різдво приїжджала до дітей бабуся Галя. Співали колядки, ходили колядувати. І одного такого Різдва Ярослав заколядував багато грошей і купив собі мандоліну. А тато Йосиф тут же купив гітару для Галі. І згодом вдома був ансамбль з гітарою і мандоліною. У Ярослава був шкільний друг Мирослав Кирнякевич. Разом з ним на канікули мандрували від села до села, розпалювали вогнище, варили їжу. Плавали на каяках Бистрицею до Солотвино, там Бистриця впадала в Дністер і Дністром плили до Заліщик. Пішки ходили з Станіславова в Надвірну, там підкоряли гори. З батьком і сестрою Галею їздили узкоколійкою в гори Рафайлів (кордон з Румунією).

В 1932 році батько Ярослава Йосиф і стрийко Бенон Яновський забрали хлопця до Львова. Вони віддали його в бурсу і в польську гімназію, що на вулиці Хотинській. Там навчались і українці. Гімназисти товаришували між собою, підтримували один одного. Серед них був Модла,  особливо дружив Ярослав з Романом Стефанюком. Роман і Ярослав були патріотами України. За пропаганду українських ідей Романа посадили в тюрму на Бригідках. Серед вчителів Ярослав часто згадував професора математики Зенка Зеленого, професора німецької мови Довбущака і професора Кучера, які після уроків додатково викладали українську мову.

Після заківчення гімназії Ярослав навчався у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка. З теплотою він завжди згадував своїх викладачів по вокалу М. Бандрівську, Миколу Колессу, який подарував йому свою книжку „Техніка хорового диригування”. В 1940 році Ярослав одружився з Євгенією Задорожною. У липні 1941 року у них народився син Богдан-Юрій, в 1944 - донька Марта. В цей час Ярослав працював хоровим диригентом в оперному театрі. Потім вів хор у Львівському палаці залізничників. Ярослав Яновський був одним з кращих хормейстерів м. Львова. Зі своїми шкільними хорами він займав перші місця на олімпіадах. Батько він хор і в школі на Хотинській, і на Левандівці, в 34-ій школі. З великою теплотою згадувала про Ярослава Яновського народна артистка Великого оперного театру в Москві Чернова Галина Йосипівна. Це він першим звернув увагу на її здібності. У 1990 році померла дружина Ярослава. Сам він осліп, мабуть, тому, що все життя переписував ноти, адже тоді не було ксероксів.

16 листопала 2004 року перестало битись серце Ярослава. Він назавжди житиме в пам’яті його доньки Марти, внуків Дмитра та Андрія, його численних учнів і друзів. 17 червня 2005 року помер син Ярослава Богдан-Юрій – композитор, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка.

Шкільний друг Ярослава Роман Стефанюк живе разом з дружиною Клавдією в Нью-Йорку. Борець за волю України і чудова людина, вірний товариш, який підтримував Ярослава в його останні роки.